Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ХАОС ВО КИЕВ: Масовни протести против мерките и судири со полицијата против

Украинската полиција, на плоштадот Мајдан во центарот на главниот град Киев, денес употреби солзавец за да ги растера демонстрантите против мерките за затворање од вирусот корона.

Неколку илјади луѓе, вклучително и сопственици на приватни продавници, се собраа да протестираат против новите мерки, кои вклучуваат затворање на мали објекти, спортски сали и училишта за две недели, од 8 јануари.

Полицијата ги спречи демонстрантите да постават шатори на плоштадот Мајдан, кој пред шест години беше сцена на судири што доведоа до пад на владата, пишува „The Guardian“.

Киевската полиција објави дека 40 нејзини припадници се здобиле со повреди на очите со хемиски средства, додека еден е повреден во главата.

2407173_w-56565656_ff
2407183_w-56565690_ff

Нема официјални извештаи за повредени меѓу демонстрантите.

Во Украина, повеќе од 909.000 луѓе биле заразени со вирусот од почетокот на епидемијата на корона, од кои околу 15.000 починале.

најчитани вести

Македонија

Нов тежок дебакл доживеаја политиките на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Неговата желба да профитира од стравот на граѓаните од корона вирусот и намерата...

Балкан

Златото изнесено од Југославија на почетокот на Втората светска војна сè уште постои и, очигледно, се наоѓа во Банката на федерални резерви на САД (FED) во Њујорк!...

Свет

Слики од училиште во Ајутаја, Тајланд, се појавија на социјалните мрежи. Во преден план, наставничка по име Бела е во преден план, давајќи им...

Свет

Пред малку пасторот Марк Брнс, еден од најблиските соработници на Претседателот Трамп сподели информација која одекна како бомба во светот дека Претседателот ќе го...