27.8 C
Skopje
среда, јуни 12, 2024

Русија активира моќни системи за противвоздушна одбрана на границите – ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА

Руски противвоздушни ракетни системи С-300В4 се распоредени на Курилските острови, објави прес-службата на Источниот воен округ (ИВО).
Претходно, окружниот командант, Генадиј Жидко, лично ја прегледа подготвеноста на системот.


Според Тасс, тој ја пофалил кохерентноста на системот и на дежурните сили за време на обуката за вежбање акции по добивањето на сигналот за кршење на воздушните граници на Руската Федерација на Курилските острови.

S-300V4 системите се современи високопрецизни системи за противвоздушна одбрана и се дизајнирани да ги штитат важните објекти од напади со балистички и аеродинамички средства од воздухот.
Ова е четврта верзија на подобрениот противвоздушен ракетен систем С-300В.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести