Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ТРАГЕДИЈА: СЕ САМОУБИ ЛЕКАРКА ОД ПРВАТА ЛИНИЈА НА БОРБАТА ПРОТИВ КОВИД-19

Ноќта помеѓу неделата и понеделникот 41 годишна докторка од Клиника за инфективни болести “Др. Фран Михаљевич“ во Загреб си го одзела животот.

Таа вест ја потврдила директорката на болницата Аленка Маркотиќ, а за хрватските медиуми др. Адријана Винце која соработувала со покојната докторка рекла дека е длабоко потресена од оваа вест.

Докторката која од денот кога короната е потврдена во Хрватска била на првата борбена линија во борба против епидемијата.

– Кога работите во ненормални услови, кога работното време се претвора во комплетен живот, односно струката ја презема контролата врз вашиот жив, беше очекувано дека ќе се случи пропаст на синдром согорување на работа и дека се поголем број здравствени работници, вклучувајќи доктори, ќе испопукаат на работа и дека стресот и огромниот психофизички напор нема да во состојба да се процесуира на еден нормален

најчитани вести

Македонија

Десната рака на Христијан Мицкоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Александар Николовски, на последното гостување на ТВ Алфа, го обвини Зоран Заев дека е...

Македонија

Последените настани во односите помеѓу Македонија и Бугарија, заострената реторика на бугарските власти, навредите од Каракачанов и интервјуто на премиерот Зоран Заев, ги зголемија...

Свет

Бил Гејтс, милијардер, основач на „Мајкрософт“ и филантроп, ги сподели своите размислувања за иднината на глобалните пандемии во својот подкаст „Бил Гејтс и Рашид...

Забава

Сексот се состои од момент, ситуација и енергија. Сè друго може да биде чиста импровизација. Водење љубов, секс, сексуален однос се поими кои немаат иста...