Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Еве зошто британците возат во “спротивна насока”

Правилото останува уште од средновековните времиња, кога на витезите им било полесно да се опремат на левата страна на коњот и да возат со уздите лево, така што десната рака е слободна за борба

Прашањето зошто британските возачи возат од левата страна на патот е веројатно едно од оние 30-тина прашања во животот на кои сè уште не сте нашле одговор. Треба да се каже дека возењето од лева страна е спротивно на возењето во цела Европа, но не е „резервирано“ само за Велика Британија, туку тоа е правило во околу 15 други земји од англосаксонската традиција.

Се проценува дека од околу 35 проценти од светската популација што вози од левата страна и од поголемите земји, ова правило важи во Австралија, Нов Зеланд, Ирска, Индија, Јапонија и некои карипски острови. Возењето во овие земји е често опасно за возачите навикнати да возат од десната страна.

Некогаш, скоро сите патуваа на левата страна, но тогаш начинот на транспорт беше многу поразличен отколку денес: На четири нозе, наместо на четири тркала. За мечувалците од средновековните коњи, имало смисла да се држат лево, така што десната рака да им биде поблиску до нивните противници.Тие 10 до 15 проценти од леваците витези веројатно едноставно морале да се присилат на тоа. Склопувањето и расклопувањето на витешки опрема и коњи беше исто така полесно од левата страна на коњот и побезбедно покрај патот отколку во центарот.

Всушност, се чини дека вистинското прашање е зошто луѓето воопшто се свртеа да возат од десната страна на патот.

Околу 35 проценти од возачите во светот сè уште возат на левата страна

Работите се сменија кон крајот на 1700-тите, кога големи вагони, влечени од неколку пара коњи, беа искористени за транспорт на земјоделски производи во Франција и САД. Во отсуство на возачко место во вагонот, возачот седеше на задната лева  половина на коњот,  и користеше камшик за да ги придвижи коњите. Бидејќи седеше лево, сакаше другите вагони да му поминат лево, па се задржа десно од патот.

Кога Хенри Форд го претстави својот модел Т во 1908 година, возачкото седиште беше лево, што значи дека автомобилите  мораа да возат од десната страна на патот, за патниците што патуваат напред и назад да излезат од автомобилот на работ. Според National Geographic, ова влијаело на промената во многу земји: Канада, Италија и Шпанија го сменија начинот на возење десно во текот на 1920-тите, а голем дел од Источна Европа го следеше примерот во деценијата после тоа. Дури во 1967 година шведските возачи започнаа да возат по десната страна.

Британците, сепак, не го менуваат правилото и веројатно никогаш нема да го променат, пренесува Reader’s Digest.

најчитани вести

Македонија

Еден од ретките кои што профитираа од инцидентите на 27 Април, а веројатно и единствен во ВМРО-ДПМНЕ е Христијан Мицкоски. После немилиот настан следуваа...

Забава

Пејачката Сандра Африка за свој дом ја одбра населбата која е многу популарна меѓу познатите. Соседите велат дека речиси секојдневно ја сретнуваат во кафулињата,...

Забава

Пејачката објавила видео кое ги “вознемири“ сите. На Јелена Карлеуша и недостасува летото, а на нејзините следбеници голотија на Инстаграм. Пејачката на својот Инстаграм...

Забава

Светски познатата поп дива, Мадона, ги загрижи обожавателите со својот последен пост на социјалната мрежа Instagram. Познато е дека Мадона имала одредени естетски зафати...