10 C
Skopje
вторник, април 13, 2021
spot_img

МИСТЕРИЈА КОЈА ТРАЕ: Откриени нови детали за АЛКАТРАЗ

Казнено-поправниот дом Алкатраз е еден од најпочитуваните затвори во историјата на Америка. Изграден среде заливот Сан Франциско, денес во неактивен објект се одвиваат затворски обиколки дење и лов на духови ноќе. И сега, благодарение на група археолози од Универзитетот во Бингемтон, уште една мистерија е решена.

Користејќи ласерска технологија, тимот беше во можност да го истражи тлото под дворот на затворот, а она што го открија може засекогаш да го промени начинот на кој гледаме на Алкатраз.

Пред да откриеме што откри тимот на Универзитетот во Бингемтон, да се вратиме во 1775 година, кога островот Алкатраз за прв пат го доби тоа име. Шпанецот Хуан Мануел де Ајала, кој тврдеше дека го „открил“ островот, го нарече „La Isla de los Alcatraces“. Ова се преведува како „Остров на пеликаните“.

Островот има 22 хектари со два високи врвови, едниот 135 метри надморска височина, а другиот 138 стапки. Помеѓу овие највисоки точки, од крајбрежјето може да се види казнено-поправниот дом Алкатраз.

Пред да стане светски познат казнено-поправен дом, островот Алкатраз беше во сопственост на Џулијан Воркман. Тој бил сопственик на ранчот во 1846 година, кога островот му го дал гувернерот на Калифорнија, Алта Пио Пико. Како дел од нивниот договор, Воркмен се согласи да изгради светилник.

Работникот никогаш не успеал да го исполни ветувањето. Не дека не можеше, но никогаш не му беше дадена шанса. Помалку од една година по пренесувањето на сопственоста, воениот гувернер на Калифорнија, Џон Ц. Фремонт го купи Алкатраз за 5000 американски долари.

Нема да помине долго пред другиот сопственик да ја преземе контролата.

Во 1850 година, две години откако Калифорнија беше продадена на Соединетите држави, претседателот Милард Филмор нареди островот Алкатраз да се предаде на војската. Овој чин го претвори островот во воена база, каде што можеше да се користи како одбрана за заштита на заливот.

Вистинскиот сопственик на земјиштето Фремонт очекувал дека САД ќе му платат огромен надомест за островот. Неговата инвестиција требаше да исплати огромна дивиденда.

За жал на Фремонт, Соединетите држави му ја одзедоа земјата тврдејќи дека договорот што го склучил за да го купи не е валиден. Фремонт го загуби островот и не доби пари за возврат.

За да се обиде да ја надомести својата загуба, Фремонт започнал долга правна битка. Заедно со неговите колеги сточари, тој се бореше против пресудата за случајот што поминуваше низ системот до 1890-тите години. Кога беше донесена конечната одлука, беше прогласено дека Фремонт нема право на сопственост.

Кога островот Алкатраз беше цврсто во сопственост на Соединетите држави, потребни беа уште три години за да се случи нешто. Во 1853 година, конечно започна изградбата на нова тврдина.

Иако беа потребни неколку години да се започне со градба, откако започна, процесот на градење мораше да биде брз. Во 1848 година започна златната треска и илјадници луѓе се упатија кон Сан Франциско! За само неколку години, населението нагло се зголеми од 300 на 30 000.

Со толку многу луѓе што влегоа толку брзо, градењето на одбранбено упориште беше приоритет. Не само што планирал воен план за утврдување на Алкатраз, туку имал намера и да изгради упориште на Форт Поинт, блискиот остров.

Прво беше завршен проектот Алкатраз, што беше добро. Тој ги доби најсилните утврдувања. Во тоа време, никој не знаеше дека на крајот ќе стане еден од најозлогласените затвори во светот.

Како да е благословен одозгора, заливот Сан Франциско обезбеди совршен остров за изградба на одбранбено упориште. Инженерите не можеа да поверуваат во својата неверојатна среќа. Во 1852 година, Комитетот за инженерство на брегот на Пацификот објави:

  • Се чини дека природата обезбеди совршена одбрана за оваа [воена] цел во форма на островот Алкатраз. Сместен покрај влезот директно во средината на внатрешното пристаниште, неговиот оган ќе го опфаќа целиот внатрешен простор што се наоѓа помеѓу островот Ангел на север, Сан Франциско на југ и надворешните батерии. на запад.

За да се изгради тврдината Алкатраз што е можно побрзо, властите го искористија она што природата и го даде. Градежниците и нивните луѓе зеле камења од островот за да ги изградат sидовите на тврдината долж нејзиниот брег.

По подигнувањето на ѕидовите, на нив можеше да се стави оружје околу периметарот на островот. Овие оружја биле поставени на запад, југ и север од природно изградените идови. На островот имало и 111 вооружени топови, што го прави подготвен за сè.

Како да не беа доволни топовите, кои беа наречени Колумбијци, тврдината Алкатраз беше опремена и со капониери, камени кули што се гледаа од брегот. Секој што сакаше да ја преземе контролата над тврдината Алкатраз, ќе наиде на одреден степен на тешкотија што во тоа време беше неспоредлив.

Една година откако започна изградбата, тврдината беше завршена. Имаше касарни покрај светилникот на тврдината. Светилникот воедно беше и првото навигациско светло некогаш поставено на пацифичкиот брег на САД.

Цитаделата имаше за задача да го брани не само островот, туку и светилникот. За да се обезбеди успех против нападот, тој беше изграден за да собере 100 војници и да се прошири за 200 колку што беше потребно. Прозорците на касарните беа дизајнирани за војниците да пукаат низ нив.

И, доколку тврдината беше окупирана, ќе имаше доволно залихи во тврдината за оние што беа заробени во неа да преживеат четири месеци. Во тоа време, може да се претпостави дека ќе пристигне помош или ќе се превземе тврдината.

Иако требаше да биде брз процес, утврдувањето на островот Алкатраз беше завршено дури во 1859 година. Постојат многу причини што доведоа до тоа, но најголемиот недостаток е квалификувана работна сила.

Во времето кога се градело тврдината, луѓето се упатувале кон Сан Франциско, но не и за да ја изградат тврдината. Тие сакаа да најдат злато и брзо да се збогатат. Ова значеше дека наоѓањето луѓе кои навистина ќе работеа на островот беше многу полесно да се каже отколку да се направи.

За време на граѓанската војна, 350 лица беа стационирани на тврдината Алкатраз. Нивното време таму завршило непродуктивно. Тврдината никогаш не била нападната за време на војната. Конфедерациската армија забележа еден обид, но нападот никогаш не следеше.

Во 1863 година, тројца мажи биле уапсени во заговор за напад на тврдината Алкатраз. Тие беа осудени на десет години затвор – казни што не ги издржаа. Абрахам Линколн ги помилува сите тројца кога заврши војната.

Во модерното време, се разбира, островот Алкатраз е најпознат по својот казнено поправен дом, а помалку по военото потекло. Интересно е што двете истории се преклопуваат. Првите затвореници во Алкатраз биле војници во 1859 година.

За време на граѓанската војна, упориштето се користело и за затворање на конфедеративни војници. Иако тврдината Алкатраз не е изградена за да биде затвор, иднината на островот очигледно никогаш не била доведена во прашање. Прашање на време беше кога таа иднина ќе стане сегашност.

Казнено-поправниот дом Алкатраз започна да држи цивилни затвореници во 1934 година. Благодарение на топографијата на островот и неговата оддалеченост од крајбрежјето, тоа беше совршено место за затвор. Секој што ќе се обиде да избега, ќе биде невозможно да се здобие со слобода надвор од ѕидовите.

Водите околу Алкатраз скоро замрзнуваат, а силните струи го отежнуваат пливањето. Вкупно имаше 14 обиди за бегство од затвор. Никој успешно не стигнал до копното.

Пред да држи цивилни затвореници, Алкатраз држеше воени затвореници. Во 1867 година бил изграден затвор на тврдината. Триесет години подоцна, за време на Шпанско-американската војна од 1898 година, во затворот имало 450 жители.

Во текот на следните 15 години, затворот се прошири со додавање на големи бетонски затворски ќелии. Тој блок клетки е најголемата структура која сè уште е недопрена на островот. Конечно, во 1933 година, воениот карактер на тврдината беше прекинат и целата операција беше предадена на Затворското бирото.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести