Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ВУЧИЌ АЛАРМИРА: БЛИСКУ СМЕ ДО КАТАСТРОФА

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека денес е најтешкиот ден за Србија што се однесува до коронавирусот и дека најверојатно секој следен ќе биде тежок.

– Утрово имавме 47 мртви, ќе има уште повеќе луѓе до два. Состојбата во болниците е ужасно тешка – рече тој.

Вчера во Србија беа регистрирани 7.579 позитивни лица, а 41 лице почина.

Српските здравствени власти информираа дека направени биле 22.231 тест.

На респиратор има 223 пациенти. Вкупниот број на смртни случаи од почетокот на епидемијата е 1.315. Во болница поради Ковид-19 се 6.597 лица. Од почетокот на епидемијата, регистрирани се 140.608 заразени пациенти, а тестирани се вкупно 1.682.416 лица.

Властите донесоа нови мерки за училиштата. Кризниот штаб одлучи дека средните и основните училишта (само повисоките одделенија), како и факултетите, се префрлаат на онлајн настава.

најчитани вести

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...

Македонија

Еден од ретките кои што профитираа од инцидентите на 27 Април, а веројатно и единствен во ВМРО-ДПМНЕ е Христијан Мицкоски. После немилиот настан следуваа...

Забава

Иако велат дека убавината е во очите кој ја гледаат, во овој случај дури и науката докажала дека таа има совршено тело. Ако прашате...

Забава

Пејачката Сандра Африка за свој дом ја одбра населбата која е многу популарна меѓу познатите. Соседите велат дека речиси секојдневно ја сретнуваат во кафулињата,...