10 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

ВО СКОПЈЕ СИТУАЦИЈАТА Е НАЈЛОША – КОРОНАТА КОСИ

Во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на ковид-19 од кои 546 се во Скопје, во Куманово 38,  Штип-27, Прилеп-83, Тетово-30, Струга-24, Велес-25, Битола-41, Охрид-32, Кавадарци-18, Гостивар-48, Гевгелија-14, Струмица-9, Крива Паланка-5, Радовиш-7, Крушево-4, Пробиштип-5, Демир Хисар-6, Македонски Брод -3, Пехчево-1, Берово-1,  Валандово-3, Виница-3, Делчево-3, Кратово-1, Свети Николе-9, Кичево-28, Ресен-14, Неготино-11.  

Починати се 15 лица, и тоа шест пациенти од Прилеп (65, 65, 69, 69, 69 и 72г), по еден пациент од Скопје (73г), Дебар (60г), Велес (71г),  Битола (64г), Кавадарци (66г), Демир Хисар (84г),  Свети Николе (56г), Кичево (55г) и Ресен (84г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 56164, бројката на оздравени пациенти е 33892, на починати е 1561, а бројот на активни случаи изнесува 20711. Од вчера се евидентираат два контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 24660, активни 9985

• Куманово 3482, активни 915

• Дебар 430, активни 80

• Штип 2466, активни 515

• Прилеп 2688, активни 982

• Тетово 3579, активни 946

• Струга 1306, активни 442

• Велес 1778, активни 709

• Битола 1765, активни 905

• Охрид 1429, активни 620

• Кавадарци 1077, активни 427

• Гостивар 2210, активни 795

• Гевгелија 672, активни 221 (49 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 120 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1564, активни 566

• Крива Паланка 398, активни 122

• Радовиш 394, активни 117

• Крушево 117, активни 75

• Кочани 1159, активни 290

• Пробиштип 327, активни 70

• Демир Хисар 179, активни 80

• Македонски Брод 148, активни 33

• Пехчево 95, активни 24

• Берово 335, активни 92

• Валандово 194, активни 71

• Виница 348, активни 171

• Делчево 405, активни 181 (112 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 145, активни 62

• Свети Николе 758, активни 212

• Кичево 1157, активни 545

• Ресен 414, активни 176

• Неготино 485, активни 282 (51 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести