Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ПРОФЕСОР ВО СРБИЈА ПОРАДИ АМАНЕТ ОД ДЕДО МУ СМЕНИ ПРОФЕСИЈА – Сега одгледува кози

Пред 22 години, машинскиот инженер Ненад Миловановиќ одлучил да го замени професорското столче и научно-истражувачката работа во Белград со животот во Мутањ на Рудник  и да се посвети на одгледување кози.

Во одгледувањето кози, вели Миловановиќ, помага и високото образование. Организација, продажба, маркетинг, логистичка поддршка, знаење за користење литература.

– Објектот сам го направив речиси 80% вели тој.

Ненад пронашол мир во верата и открива колку малку е потребно за лична среќа. А, животот во Рудник воопшто не е лесен, затоа што нема млади луѓе.

– Останатите се постари и тогаш е тешко да се најде некој што ќе ви помогне – истакнува Миловановиќ.

Тој одлучил да го исполни ветувањето до дедо му што го дал како студент, дека домаќинството нема да згасне.

Затоа, наместо да гради кариера во странство, тој е посветен на руралниот живот и вера, и вели дека беседите на патријархот Павле му помогнале во да ја засили духовноста.

– Кога зборуваше, неговите очи сами зборува. Неговата насмевка трепереше и токму таму се гледаше таа духовност – вели Миловановиќ.

Мутањ е познат низ целиот свет како српскиот Холивуд.

Додека некои се стремат кон развој на туризмот, други се обидуваат да ги зачуваат домаќинствата во ова рударско село со верба и духовност.

најчитани вести

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...

Свет

Шејн Волтерс од Барнли ќе ги помине следните две години во затвор за сексуално злоставување на невини кокошки. Волтерс, инаку работник во супермаркет, доби...

Македонија

Откако гласноговорникот на антинато движењето во Македонија и еден од фронтмените на “Бојкотирам”, Љупчо Палевски повика војната на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да...