Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ИНСПИРАЦИЈА НА ДЕНОТ

Ситница која ќе започне лавина од промени во вашиот живот или барем ќе ја врати насмевката на лицето.

Не секој ден е добар, но има и нешто добро во секој ден. Цитатите се таму за да нè инспирираат да се чувствуваме подобро, посреќно и попродуктивно.

Ако мислите дека сте премногу млади за да промените нешто, обидете се да спиете со комарец. – Тијанџин Џацо, 14. Далај Лама.

Упорноста е нешто што прогонетиот духовен водач на Тибет го практикува од 1959 година, кога беше принуден да ја напушти својата земја.

„Оној што еднаш ќе го надмине стравот, ќе се ослободи од него до крајот на животот“ – Карлос Кастењада

„Животот е навистина едноставен, но ние се обидуваме да го комплицираме“ – Конфучие, Учител, реформатор, советник, филозоф и пророк. Конфучие се смета за една од највлијателните личности во историјата на човештвото.

„А оние што беа видени како танцуваат, ги сметаа луди оние кои не ја слушаа музиката“ – Фридрих Ниче. Не е лош совет од филозоф познат по неговиот нихилизам.

„Ние мора да бидеме подготвени да го напуштиме животот што го планиравме, за да имаме живот што не чека“ – Едвард Морган Форстер. Тој беше англиски романсиер, романсиер и есеист. Тој е најпознат по своите иронични романи со комплицирани заплети кои ги испитуваа класните поделби и лицемерието на британското општество на почетокот на 20 век.

“Луѓето кои се прашуваат дали чашата е полупразна или половина полна, ја промашуваат поентата. Работата е во тоа, чашата може да се пополни повторно!” – Симон Синек. Синек е претприемач, феномен на TED Talk и вечен оптимист.

Не секој ден е добар, но има и нешто добро во секој ден – Алис Морс Ерл. Овој американски историчар речиси се удавил во 1909 година кога бродот со кој патувала кон Египет потонал во близина на Нантакет. И покрај тоа, таа наоѓа нешто позитивно – само што преживеал. Тогаш и ние можеме да најдеме нешто позитивно во секој ден!

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Свет

Шејн Волтерс од Барнли ќе ги помине следните две години во затвор за сексуално злоставување на невини кокошки. Волтерс, инаку работник во супермаркет, доби...

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...