Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Ал Каеда избра нов ЛИДЕР

Терористичката група Ал Каеда назначи еден од нејзините членови, алжирецот Абу Убаид Јусуф ал-Анаби, за нов водач на оваа исламистичка група.

Тој го замени алжирецот Абделмалек Друкдел, кој беше убиен од француските сили на северот на Мали во јуни, објави денеска американската агенција „SITE“, специјализирана за надзор на џихадистичките групи.

На видеото што го прими агенцијата „SITE“, Ал Каеда објави именување нов лидер.

Поранешниот член на алжирскиот GSPC (Салафистичка група за проповедање и борба), кој е на американската листа на „меѓународни терористи“ од септември 2015 година, е исто така шеф на канцеларијата за медиуми на Ал Каеда и редовно се појавува на видеа. терористички.

Ал Каеда во пораката наведува и дека неодамна ја погубила швајцарската мисионерка Беатрис Стокли, која беше киднапирана во 2016 година во Сахел, а нејзината смрт ја припишува на обидот на „француските крстоносци“ да ја ослободат.

Повеќе од 5.000 француски војници се распоредени во Сахел во рамките на антиџихадистичката операција „Баркан“.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...

Забава

Оние кои се опоравуваат од вирусот барем 30 дена мора да се чуваат од голем напор, вели др.Ристиќ. Пациенти кои прележале корона вирус не...