Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ТОП 10 НАЈСКАПИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ

Во 1980-тите, Хироаки Ота, јапонски психијатар кој работи во Париз, идентификуваше ретка состојба кај јапонските туристи кои го посетија градот. Необичното пореметување било придружено со симптоми како што се вознемиреност и вртоглавица, па дури и халуцинации и тој го идентификувал разочарувањето од главниот град на Франција како нивна причина, пренесува Националната географија.

„Парискиот синдром“ меѓу туристите, како што тој ја нарече оваа состојба, поради откажувањето на меѓународните патувања поради пандемијата, оваа година беше помалку забележлив. Сепак, жителите сè уште често имаат зголемен ритам на срцето поради цените на градот во кој живеат.

Според најновите резултати од истражувањето на глобалното истражување на трошоците за живот спроведено од Единицата за економско разузнавање (ЕИУ), сестринска компанија на „Економист“, главниот град на Франција има најголеми трошоци за живот во светот, додека Хонг Конг и Цирих го делат првото место во истражувањето,  споредено со  цени на скоро 140 производи и услуги во 133 градови низ светот.

И кога ќе се соберат сите параметри, кои вклучуваат промени предизвикани од пандемијата ковид-19, унифицираната листа на најскапи градови за живеење во 2020 година изгледа вака:

1. Париз

2. Хонг Конг

3. Цирих

4. Сингапур

5. Осака

6. Тел Авив

7. Њујорк

8. Женева

9. Лос Анџелес

10. Копенхаген

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Свет

Некои грешки во самостојниот третман на коронавирусот можат да му наштетат на организмот, па дури и да доведат до смрт, сподели лекарот и ТВ-презентер...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...