Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ПАРК ВО АФРИКА ЌЕ ГИ СПАСУВА СИТЕ ЗАГРОЗЕНИ ВИДОВИ

Англискиот бизнисмен Ричард Принсло Карсон се обидува да собере пет милијарди фунти со кои сака да изгради природен парк во кој ќе бидат зачувани сите видови животни од планетата Земја.

Овој парк би се простирал на 100 квадратни километри и би се наоѓал во провинцијата Квазулу Натал во Јужна Африка. Досега, Курсон успеа да собере само 55 фунти, па се поставува прашањето – дали е нешто вакво воопшто реално?

Презентациите на оваа идеја, која беше претставена како „најголемиот конзерваторски проект во историјата“, ќе бидат прикажани во 12 епизоди од телевизиската серија „Ноевата арка“ во јануари 2021 година.

  • Животинското кралство е во период на криза. Климатските промени, прекумерниот развој, земјоделството, пластиката во океаните, ловот и ловокрадството бришат илјадници видови од лицето на земјата. Ние им должиме на идните генерации да го зачуваат природниот свет, во спротивно нашите деца ќе мора да се борат со ужасните последици од климатските промени за да преживеат, рече Карсон.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Свет

Некои грешки во самостојниот третман на коронавирусот можат да му наштетат на организмот, па дури и да доведат до смрт, сподели лекарот и ТВ-презентер...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...