Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

НАУНОВСКИ: ОВА ЛИ Е БЕ ВМРО ?!

Политичкиот аналитичар Тони Науновски реагираше на фејсбук на изјавата на Таравари дадена на емисијата “Клик Плус” на ТВ21. Таравари од Алијанса за Албанците откри дека Мицкоски е подготвен да се тргне делот во Законот за јазици каде што Албанците се напишани како етничка заедница со 20 проценти од населението. Наместо тоа, би биле прецизно напишани, како Албанци.

  • Еве ја цената за коалицијата на мицковистичкото дпмне со Зијадин Села. Срамота. Значи, Мицковски дава повеќе и од сдс на албанското малцинство! Еее, вмро–вци, патриоти, кај сте бе сега да се побуните против Мицковски и неговите, или се согласувате со ова, а? Ова ли е бе ВМРО?! Како бе ќе барате народот да гласа за Мицковски и за вас после ова, а? Нели ви е срам? Јас сум шокиран, не од Мицковски, одамна ми е јасен, туку од вас што уште, после се, му давате поддршка. Гласањето за мицковистичкото дпмне значи гласање за зијадин села и за овие и многу други отстапки кажани во јавните говори на зијадин, како на пример да се бркаат Македонци од работа и на нивно место да се вработуваат албанци, потоа за нетериторијална федерализација итн., што значи, на некој начин, тие што ќе гласаат за Мицковски се предавници на Македонската кауза и вистинските идеали на ВМРО. – пишува на Фејсбук аналитичарот Науновски.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Свет

Некои грешки во самостојниот третман на коронавирусот можат да му наштетат на организмот, па дури и да доведат до смрт, сподели лекарот и ТВ-презентер...

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...