Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Колку штитат хируршките маски!?

Бидејќи коронавирусот продолжи да се шири, маските станаа задолжителни на многу места. Но, трошоците станаа проблем, како и фактот дека толку многу еднократни пластични маски завршуваат во водните површини и океаните.

Една од алтернативите се маски за повеќекратна употреба, но многу луѓе претпочитаат хируршки маски за еднократна употреба, бидејќи тие се полесни и поединечно поевтини.

„Медицинските маски се само за една употреба“, соопшти Светската здравствена организација. „Фрлете ја маската веднаш, по можност во затворена кофа“.

Но, во контекст на недостигот за време на првиот бран на пандемијата КОВИД-19, СЗО во својот  извештај во април дозволи повторна употреба на деконтаминирани маски за еднократна употреба кога постоеше „критичен недостаток на ЈПП (лична заштитна опрема) или недостаток на ЈПП“. Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) дозволи – во вонредни околности – пареа за деконтаминација на водород да ги деконтаминираат маските H95 што ги носат здравствените работници. Другите методи за чистење на маските за еднократна употреба вклучуваат изложеност на високи температури или ултравиолетово зрачење.

Но, овие методи не се многу соодветни за луѓето дома, рече францускиот микробиолог и член на Адиос Корона Денис Корпет.

Адиос Корона – група научници кои даваат информации за КОВИД-19 на јавноста – препорачува „да ја ставите маската во хартиен плик со јасно обележан датум што нема да го допрете седум дена“.

„Неколку научни студии покажуваат дека скоро сите вируси се мртви на маската по седум дена“, рече Корпет.

Студија објавена во „Лансет“ открива дека само 0,1 процент од вирусот на надворешната површина на маската сепак може да се открие по седум дена. Овој метод, сепак, не е погоден за здравствени работници изложени на големи вирусни оптоварувања.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Свет

Некои грешки во самостојниот третман на коронавирусот можат да му наштетат на организмот, па дури и да доведат до смрт, сподели лекарот и ТВ-презентер...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...