Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

КАКО Е МОЖНО – Цел свет во хаос со Ковид-19, САМО КИНА ЖИВЕЕ НОРМАЛНО

Уште во август, кинеската влада даде специјално одобрување на компанијата „CanSino Biologic“ да ја администрира својата експериментална вакцина на припадниците на Народноослободителната армија на Кина.

Скоро милион луѓе досега ја примиле експерименталната вакцина изработена од кинеската фармацевтска компанија „Sinofarm“ како дел од програмата за итни случаи одобрена од кинеската влада и досега не се регистрирани никакви негативни ефекти меѓу примателите на оваа вакцина, соопшти управата на компанијата.

Шефот на „Sinofarm“, Лиу Џинџен, потврди дека вакцинирани се скоро милион луѓе – градежни работници, дипломати и студенти и дека никој нема посериозна негативна реакција на вакцината, објави CNN.

Тој изјави дека само на 6 ноември вакцината ја примиле дури 56 000 луѓе, кои потоа патувале во странство.

Лиу исто така потврди дека „Sinofarm“ ја спроведе третата фаза на клинички испитувања во која учествуваа скоро 60.000 луѓе од 10 земји, вклучувајќи ги ОАЕ, Бахреин, Египет, Јордан, Перу и Аргентина.

Бидејќи „Sinofarm“ има две различни вакцини, не е јасно за која вакцина зборуваше Лиѕ.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Свет

Некои грешки во самостојниот третман на коронавирусот можат да му наштетат на организмот, па дури и да доведат до смрт, сподели лекарот и ТВ-презентер...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...