Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Еве што прават Јапонците за да ја завртат енергијата на парите кон себе и својот џеб !

Што прават Јапонците за да ја завртат енергијата на парите кон себе и својот џеб, какви суеверија ги обременуваат Европејците, што советува фенг шуи.

Кинезите веруваат дека парите треба да се чуваат во црвен паричник, но во Јапонија не мислат така.

1. Парите треба да се чуваат во бел паричник

Најдобро би било да биде од змијска кожа, иако ова е најскапата варијанта. Верувањето е поврзано со јапонската божица на богатството, Бентен, која некогаш добила форма на бела змија. Со текот на времето, оваа приказна се прошири толку многу што сега секој што сака да привлече пари чува барем малку пари во бел паричник.

2. Чувајте барем едно растение за пари во куќата

Повеќе растенија го носат овој популарен прекар. Меѓу нив е познатата билка „долар“, но исто така и златниот бршлен е придружен со верување дека привлекува богатство. Треба да бидете многу внимателни да нема суви лисја на растението, бидејќи тогаш парите ќе ја напуштат куќата.

3. Задолжително ставете паричка во џебовите на вашата нова гардероба

Кога и да купите нешто ново од облеката, ставете паричка во секој џеб. Ова е старо суеверие кое ја придружува поговорката „сличностите се привлекуваат“.

4. Никогаш не ставајте пари на подот

Наспроти нашето верување дека монетите треба да се фрлаат во аголот на нова куќа или продавница, фенг шуи не советува да се става што било што содржи пари на подот. Ова исто така важи и за чанта или паричник.

5. Не свиркајте дома

Ова верување потекнува од Европа, но се шири низ целиот свет. Се верува дека свирењето привлекува негативна енергија и злобни сили што ќе ви го одземат имотот. Порано се велеше „не свиркај, ќе привлечеш глувци во куќата“. Опасните штетници што можат да го уништат снабдувањето со храна во куќата сега се симбол за да се исцеди богатството од куќата.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...

Свет

На почетокот на ноември 2017 година, речиси 400 најмоќни луѓе од Саудиска Арабија, меѓу нив принцови, тајкуни и министри, беа повикани и приведени во...

Свет

Нов мутиран вид на коронавирус, откриен на фарми со визони (куни) во Данска, најверојатно изумрел, соопшти денеска данското Министерство за здравство. Нови случаи на...