9 C
Skopje
недела, април 18, 2021
spot_img

Градежен работник паднал од скеле , го пишале дека умрел од Ковид-19 : Случајот кој привлече големо внимание

Во повеќемесечна дебата за тоа дали се умрира од коронавирус или со корона вирус, случајот од Хрватска го привлече вниманието на експертите, меѓу кои исто така нема целосен договор за тоа како да се евидентираат смртни случаи заразени со вирусот.

Во пролетта, за време на првиот бран корени, еден 51-годишен градежен работник од Албанија почина во близина на Пореч. Како што беше пријавено во тоа време, тој паднал од висина од три метри, а подоцна било потврдено дека е заразен со вирусот корона.

Од што всушност умре? Сè укажуваше на несреќа, така што во првиот момент, смртта беше окарактеризирана на тој начин. И тогаш обдукцијата ја откри вистината.

Падот беше само последица на болеста предизвикана од вирусот корона, а работникот, без сомнение, почина од COVID-19, наведуваат локалните медиуми.

Анализата на случајот – без да се наведат имиња, места и други податоци – ја објавија хрватски патолози од Институтот за судска медицина и криминологија на Медицинскиот факултет во Загреб во публикацијата „Forensic Science International“.

Колегите не го видоа падот на работниците, но од нив се дозна дека страдал од дијабетес тип 2, дека бил пушач, но и дека една недела пред смртта се пожалил на главоболка, замор, треска, кашлица, проблеми со белите дробови и дишење Тој одбил кога му предложиле да оди на лекар и продолжил да работи.

Брзата помош го пронашла без знаци на живот, со рани на главата, лактот и лицето, а обидите за реанимација не успеале. Аутопсијата откри дека повредите на главата не можеле да предизвикаат смрт и дека внатрешните органи, особено белите дробови и црниот дроб, биле погодени од промени поради претходни здравствени состојби, како хипертензија, но и промени како резултат на коронавирусот, што на крајот довело до смрт.

  • Иако авторите на овој труд сметаат дека прашањето за методологијата за броење на смртта заслужува широка академска дискусија за да обезбеди точна и точна статистика на пандемична смртност, нашиот случај не остави сомнеж. Сите собрани докази недвосмислено заклучија дека COVID-19 е одговорен за смртта, заклучија авторите на анализата.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести