Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

СРПСКИОТ ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ ПАДНА ВО КОМА- неколку секунди пред да изгуби свест СЕ ПРЕКРСИЛ

Дошло до нагло влошување на здравствената состојба на патријархот Иринеј (90) поради што е приклучен на апарати за оджување на виталните органи.

Патријархот бил интубиран во попладневните часови, а неговата состојба се влошила, лекарите вложувале надчовечки напори да му го спасат животот.

Поглаварот на СПЦ кој се бори со корона вирус повеќе од две недели, му удрила на плуќа, срце и други органи, оставајќи сериозни оштетувања поради кои денес, после тешка борба, паднал во кома.

Неколку секунди пред да ги затвори очите и изгуби свест, како што сведочат лекарите, патријархот се прекрстил.

Од среда вечер Иринеј почнал тешко да дише и да има болки во градите, кои во текот на ноќта станале неподносливи.

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...