Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

НИКОЈ НЕ САКА ДА ГО ПОГРЕБА ТЕРОРИСТОТ ОД ВИЕНА

Кујтим Фејзулаи, терористот кој беше убиен од полицијата за време на нападот во Виена, Австрија, сè уште не е погребан.

Газета Експрес пишува дека контактирале службени лица во Виена за да добијат информации за тоа каде и кога ќе биде погребан Фејзулаи и за можноста да биде погребан во Македонија, бидејќи тој има и македонско државјанство.

Службениците од Виена рекле дека за местото каде што ќе биде погребан ќе одлучува неговото семејство. Според нив, досега, не е донесена одлука за ова прашање, бидејќи истрагите од федералните власти сè уште траат.

Семејството ќе одлучи каде и како ќе биде погребан напаѓачот. Досега не е донесена некаква одлука, изјавија службениците.

Во меѓувреме, муслиманските гробишта во Лиесинг, Виена, се против погребот на Фејзулах во Австрија.


Тој е личност која уби невини луѓе. Тој ни нанесе штета на сите нас муслиманите. Никој не сака неговото тело да лежи покрај убиец, рече Ибрахими.

Друга алтернатива за погребување на виенскиот напаѓач беа муслиманските гробишта кај Алтах во Воралберг, но и таму не беше дозволено.

Гробиштата Алтах се гробишта за муслиманите кои живеат во Воралберг, после нивната смрт.Ние не гледаме причина да дозволиме да биде погребан тука, рече градоначалникот на Алтах, Маркус Гисингер.

Кујтим Фејзулахи, 20-годишен Албанец од Македонија, уби четири лица и рани 23 други ноќта на нападот што ја потресе Виена. Вкупниот број на уапсени лица за овој напад достигна 14 лица.

најчитани вести

Забава

ОВЕН Работа: Под голем стрес сте на работа. Не само што имате проблеми за реализација на плановите, туку добивате лоши вести за финансиите. Љубов:...

Забава

Сансевиерија е цвеќе кое не бара многу грижа – се пресадува на секои 2 до 3 години во малку поголема саксија Почвата треба да...

Македонија

Комисијата за заразни болести денеска одржа состанок на кој не се предложени нови рестриктивни мерки за заштита од Ковид-19, потврдија за МИА од Министерството...

Македонија

Времето денеска ќе биде сончево со мала облачност, претпладне по одделни котлини со појава на магла. Преку денот ќе дува слаб јужен ветер. Минималната...