Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Сакате чист воздух дома , САМО СТАВЕТЕ ГО ОВА ЦВЕЌЕ ВО СПАЛНАТА СОБА

Сансевиерија е цвеќе кое не бара многу грижа – се пресадува на секои 2 до 3 години во малку поголема саксија

Почвата треба да биде глинеста и пропустлива, додека садот поплиток бидејќи растението има плиток корен и ретко се вади.

Ова цвеже  најдобро е да стои во спалната соба, бидејќи е меѓу ретките што го чистат воздухот ноќе.

Не претерувајте со вода затоа што може да скапе. Наводнувајте го само кога почвата ќе се исуши, водата треба да има собна температура.

Водата од плочата под садот треба да се исцеди.Тие растат добро дури и при слаба осветленост.

Тие се прилагодуваат на сувиот воздух, но се чувствителни на поместување.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...