Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

СРБИЈА СЕ ЗАТВОРА: После 21 часот ќе работат САМО АПТЕКИТЕ

На вонредната седница на српската Влада беа донесени нови мерки за спречување на ширење на епидемијата на коронавирус. Со новите мерки, работното време на угостителските објекти, продавниците, трговските центри и другите објекти за трговија на мало, театрите и кината, организаторите на игри на среќа, нема да работат од 21 часот до 5 часот наредниот ден.

Исклучок ќе има за аптеките, бензиските пумпи, како и објектите кои вршат достава на храна.

  • Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека остануваат уште 15 дена до 1 декември, кога ќе се одлучи за дополнително засилување на мерките.

Следната ограничувачка мерка што ни остана е забрана за движење, но не сме за тоа. Се надеваме дека овие мерки ќе дадат резултат, рече таа.

Брнабиќ изјави дека Србија е земја што има една од најниските стапки на смртност.

Имаме една од најниските стапки на смртност не само во Европа, туку и во светот. Нашата смртност сега е 1,3 отсто, во регионот и во Европа само неколку земји се под нас, истакна таа.  

Тој посочи дека е против затворање на училиштето.

Апсолутно сум за тоа училиштата да продолжат да работат и децата да бидат најбезбедни во училиштата. Има 39 заразени ученици во основните училишта, од кои 20 во Белград, и 52 заразени ученици во средните училишта. Учениците и наставниците се дисциплинирани и мерките се почитуваат, така што училиштата ќе продолжат да работат нормално засега, изјави Брнабиќ.
 

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...