Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Бил Гејтс сака вакцини да има за сите!

Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда продолжуваат енергично да ја промовираат вакцината COVID-19. Нивната фондација ќе инвестира 70 милиони УСД, така што вакцината ќе може да се дистрибуира фер низ целиот свет.

Двојката издвои 50 милиони долари за COVAX, меѓународен проект за да обезбеди 92 земји со ниски и средни приходи да имаат пристап до експерименталната вакцина и 20 милиони долари за Коалицијата за епидемиолошка иновација на мирување (ЦЕПИ), која инвестира во други можни кандидати за вакцината коронавирус, пишува РТ.

Основачот на „Microsoft“, Бил Гејтс, кој рече дека сака сите 7 милијарди луѓе во светот да ја примат вакцината, неодамна рече дека вакцината од втора генерација најверојатно ќе биде „полесна и поевтина за производство и ќе има подобра стабилност на температурата“.

Повеќе песимистички во врска со брзото враќање во нормала

Гејтс стана и попесимист во врска со брзото враќање во нормала. Тој вчера рече дека „ни претстои уште долг пат“, иако минатиот месец рече дека „побогатите земји можат да се вратат во државата пред COVID-19 до крајот на 2021 година“. Ова го потврди и неговиот извршен директор на фондацијата, Марк Сузман, кој рече дека „најголемото сузбивање на оваа пандемија ќе бара најголем напор за јавно здравје во историјата“.

Критичарите на Гејтс ја обвинија фондацијата дека ја користи популацијата на третиот свет како „лабораториски стаорци“ за да експериментира со недоволно истражени вакцини.

Во Јужна Африка, групи се појавија протестирајќи против клиничките испитувања спроведени од GAVI (Глобален сојуз за вакцини и имунизација; заеднички проект на Фондацијата Гејтс, СЗО и Светска банка). Целта на GAVI е да работи на зголемување на дистрибуцијата на вакцини во посиромашните земји.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...