Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ТОП 10 НАЈУБАВИ МЕСТА ЗА ЖИВОТ

Анализата исто така покажа дека најмирни нации се оние кои имаат силна валута, големо количество странски инвестиции, пониски каматни стапки, политичка стабилност, но и лично чувство на среќа.

Институтот за економија и мир анализира 163 земји во светот и територии населени со 99,7 проценти од населението со цел да изберат најмирни места за живеење. Списокот на најмирни места за живеење во Глобалниот индекс на мир 2020 се заснова на три главни критериуми: социјална сигурност, количина на внатрешни и меѓународни конфликти и степен на милитаризација. Анализата исто така покажа дека најмирни нации се оние кои имаат силна валута, големо количество странски инвестиции, пониски каматни стапки, политичка стабилност, но и лично чувство на среќа.

Десетта година по ред титулата најмироубива земја во светот ја доби Исланд. Земјата има околу 365.000 жители, па Исланѓаните немаат своја армија. Тие имаат ниска стапка на криминал во земјата, висока стапка на вработеност, импресивен образовен систем и систем на социјална помош. Покрај тоа, дури 97 проценти од граѓаните се опишуваат себеси како припадници на средната или повисоката работничка класа. Тие, исто така, брзо реагираа на првиот бран на пандемијата на коронавирусите и ги затворија своите граници за да се намали ширењето на опасната болест.

Нов Зеланд е на второто место на списокот на најмирни земји во светот, а третото место и е доделено на Португалија, која го надминува просекот на индустриски развиените земји во однос на домувањето, рамнотежата меѓу работниот живот, личната безбедност и квалитетот на животната средина.

Најголемиот број на списокот на топ 10 најмирни места за живеење доаѓа од Европа. Покрај Исланд и Португалија, на списокот се и Австрија, Чешка, Данска и Швајцарија. Шестото место е резервирано за Канада, седмото за Сингапур, а деветто е Јапонија.

Словенците се најдобро рангирани во регионот и се наоѓаат на високото 11-то место на најмирните места за живеење. Србија е на 51-то место, Црна Гора на 69-то и Босна и Херцеговина на 79-то место.

10 најмирни нации во светот според Глобалниот индекс на мир во 2020 година:
1. Исланѓани
2. Новозеланѓани
3. Португалеци
4. Австријци
5. Данци
6. Канаѓани
7. Сингапурци
8. Чеси
9. Јапонци
10. Швајцарци

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...