Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ЕВЕ КОИ ГРАДОВИ ПРВИ ЌЕ БИДАТ ПОТОПЕНИ во налет на катастрофа

За глобалното загревање и топење на мразот повеќе се зборува отколку што се прави за да се стопира. Колку е проблемот сериозен може добро да се виде со помош на алатка која ја создала НАСА а која предвидува кој градови ќе бидат потопени поради топење на мразот.

Научниците во “формулата“ го пресметале дејството на Земјината гравирација и нејзините ротации како би предвиделе како водата ќе се “редистрибуира“ ширум светот.

– Алатка за секој град дава јасна слика кои ледници се од посебна важност – изјавил своевремено еден од научниците кој учествувал во истражувањето, пренесуваат медиумите.

Истражувањето покажало дека од топење на големите ледени површини на западниот дел на Гренланд во Европа треба да стравуваат Лондон, Дубровник, Тромсе (Норвешка), Осло, Атина, Сиракуза, Марсеј, Гибралтар и Брест (Франција).

Научните податоци покажуваат дека врз топењето на ледот имало влијание пораст на нивото на морето во текот на 20. век, а во 21 век тоа влијание повеќе се зголемило.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...