Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Синиша Михајловиќ МОРА ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД АРКАН , за да стане почесен граѓанин на Болоња

Легендарниот српски фудбалер и тренер Синиша Михаловиќ требал уште летото да стане почесен граѓанин на Болоња, но официјалното решение на градоначалникот и понатаму чека.

Причина е секако пандемија од коронавирус, дури и “Миха бил инфициран, но не е само тоа…

Преку 100 познати луѓе од Болоња се против на одлуката Михајловиќ да добие ласкаво признавање, но ќе попуштат под едн услов.

Во објавеното писмо побарале од Михајловиќ да се “откаже“ од Жељко Ражнатовиќ Аркан.

Тие наведуваат дека Михајловиќ одамна зборувал за пријателство со покојниот Аркан, и сметаат дека човек кој има таков пријател – не заслужува да биде почесен граѓанин на Болоња.

Меѓу потписници на писмото се познати италијански личности од култура, политика и од други области.

Синиша Михајловски не се огласил на нивните забелешки, како ни градоначалникот кој вероватно без обзир на апелите ќе го одликува тренерот на Болоња.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...