Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Зошто е потребно СЕКОГАШ ДА НАЈДЕТЕ ВРЕМЕ ЗА КАФЕ

Мирисот на свежо мелено кафе е еден од најпрепознатливите мириси и најмногу го поврзуваме со убави спомени, тој често не потсетува на драги луѓе, интересни разговори и моменти на релаксација. Голтка кафе не поврзува со важни врски и сегменти во животот, оние што прават да се чувствуваме сакани, исполнети и среќни.

Кафе со семејството

Семејството е еден од најважните фактори во нашиот живот – не учи на вистинските вредности, ние сме посигурни во себе во кругот на семејството и на крајот – тоа се луѓето пред кои секогаш можеме да бидеме тоа што сме.

Научени сме дека нашето семејство е секогаш на прво место, и повторно, честопати во секојдневната трка со времето, ги занемаруваме своите најблиски затоа што „тие се наши“ и „нема да се налутат“. И, вистина, нема, но тогаш ќе почувствуваме празнина затоа што сме ја заборавиле топлината на домот, мирисот на првото, утринско кафе со семејството пред обврските да не одведат едни од други.

Кафе со пријателите

Познатиот експерт за среќа на Харвард, Даниел Гилберт, рече: „Среќни сме затоа што имаме семејство, среќни сме кога имаме пријатели и сите други работи за кои мислиме дека не прават среќни, всушност се само начини да стигнеме поблиску до семејството и пријателите“.

И навистина, нашите пријатели се поддршката што ја  бираме за цел живот, тие се наши ангели чувари. Затоа не е изненадувачки што секој ритуал на дружење започнува со прегратка, без разлика дали станува збор за домашна посета или средба во кафуле.

Понекогаш кафето со пријателите е навистина се што ни треба – во тие моменти чувствуваме олеснување од се што не притиска, добиваме и пружаме поддршка, се чувствуваме сакани и среќни.

Кафе со колегите на работа

Бидејќи поминуваме добар дел од денот со нив, сите знаеме дека колегите се исклучително важни луѓе во нашето секојдневие. За многумина, работата носи нови пријатели до крајот на нивниот живот, а паузите исто така играат голема улога во тоа.

Нашата продуктивност зависи и од оние моменти во кои ги „полниме батериите“ со омилените колеги.

Времето поминато со кафе со колегите раѓа неколку различни идеи, не охрабрува да бидеме креативни и истовремено ме тера да се чувствуваме прифатено и сакано. Некој побара некого за совет во релаксирана атмосфера и ќе се добие потребниот одговор.

Затоа, не заборавајте да одвоите време секој ден за кафе со семејството, пријателите и колегите – ќе ви се врати повеќекратно, ќе бидете посреќни, порелаксирани.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...