12.8 C
Skopje
понеделник, мај 15, 2023

Србинка заработила 50 000 евра од социјално во Австрија – сега ќе одговара бидејќи лажела дека не е мажена

Австријка со српско потекло (28) е осудена на 16 месеци условен затвор пред судот во Австрија затоа што излажала во образецот за примање социјална помош дека е невенчана и на тој начин „заработила“ 47.123 евра.

Откриена е кога била фатена во грабеж со уште двајца членови на семејството.

Таа сега е обвинета за измама и кражба во Санкт Пелтен. Прво, живеела со нејзиниот сопруг во Србија, но бидејќи бракот не поминал добро, се врати во домот на нејзините родители во Австрија.

Потоа се пријавила за минимален приход на социјална помош и иако сè уште била во брак, таа посочила дека е „слободна“.

Можеби нејзината измама немала да биде откриена доколку полицијата не добиела повеќе извештаи дека се забележани кражби на електрични уреди во центрите за донации. Поради честите кражби, полицијата детално прегледала 21 безбедносна камера и ја забележала оваа девојка со уште две лица.

Проверките утврдиле дека Србинката и двете лица се во роднинска врска, а таа е осомничена дека извршила измама врз основа на која добила незаслужена социјална помош.

– Не знаев дека го правам тоа, бидејќи не го прочитав внимателно извештајот, вели таа во своја одбрана, но на крај се согласила да ги врати парите и е  осудена на условна казна од 16 месеци.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img