Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ИМА НАДЕЖ: “Откривме АТОМСКО ОРУЖЈЕ ПРОТИВ КОВИД-19”

Анкетата продолжува во 45 од 79 области со најголем процент на позитивни случаи

Словачка го започна вториот круг на национално тестирање за коронавирус во саботата, откако првиот бран минатата недела откри дека повеќе од 1 процент од нив биле заразени од 3,6 милиони луѓе.

– Буквално откривме атомско оружје против ковид-19 – им рече на новинарите во петокот премиерот Игор Матовиќ, пофалувајќи го големиот одговор на неговите сограѓани.

Словачка користела антигени тестови за масовно тестирање, кои даваат исклучително брзи резултати, но не се сметаат за толку сигурни како PCR тестовите.

Минатиот викенд беа испитани повеќе од 3,6 милиони луѓе за 3 дена, а позитивен тест имаа 38.359 или 1,06 проценти. Словачка има вкупно 5,4 милиони жители.

Тестот е доброволен

Тестот е на доброволна основа, но од друга страна, сите оние кои не сакаат да учествуваат во масовно тестирање мора да бидат изолирани до 14 ноември и не им е дозволено да одат на работа. Сепак, тие можат да одат на шопинг, како и на лекар или здравствена установа.

Тестирањето продолжи вчера и се одржува во 45 од вкупно 79 словачки области со најголем процент на позитивни случаи. Словаците ќе можат да бидат тестирани на повеќе од 2.700 места во земјата од 8 до 20 часот.

– Состојбата со новиот вирус на корона во Словачка се подобрува – рече во петокот министерот за здравство Марек Крајчи.

Вкупниот број на заразени лица во Словачка во моментов е 73.677, а досега таму починале 351 лице како резултат на ковид-19.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...