Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Селото кое е ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА, а не припаѓа во ниту една држава

Селото Туртук се наоѓа на ничија земја меѓу Индија и Пакистан.

Туртук е навистина тешко достапен. Мало село лоцирано на крајот од долината Нубра во северна Индија, граничено со реката Шок и високите врвови на планинскиот венец Каракорам. Селото е опкружено со карпи, а до него води само еден пат. Сепак, тоа е можеби многу поинтересно од неговиот пејзаж, прилично турбулентната историја на ова село, бидејќи тоа е место кое ја изгубило својата држава. Жителите на ова село се муслимани, кои зборуваат Балти (тибетски јазик) и имаат многу повеќе заедничко со Пакистанците отколку со Индијците. Всушност, Туртук беше дел од Пакистан до 1971 година, кога беше окупиран од индиската армија за време на граничната војна. Индија никогаш не го вратила селото во Пакистан поради безбедноста на границата. Жителите кои ги посетија пријателите на тој ден во 1971 година или работеа на друго место, никогаш не можеа да се вратат дома, а Индија со години ја затвори областа и одржуваше строга контрола над регионот.

Сепак, граничната област беше помирна во текот на изминатата деценија, а Туртук се отвори за туризам во 2010 година, дозволувајќи им на странците да видат уникатно село и начин на живот. Туртук е понизок од другите места во планината Ладак, со само 2.900 метри. На овој рид летото може да биде екстремно жешко, а локалното население го искористило своето опкружување со камен за да изградат системи за складирање на природен камен, кои се користат како „природен фрижидер“, јавува Би-Би-Си.

Културна состојба
И покрај фактот дека Индија и Пакистан сè уште се во конфликт околу Кашмир, животот во Туртук се одвива без проблеми. Сите селани добија индиски лични карти и станаа граѓани по преземањето во 1971 година, а неодамнешните напори за модернизација на долината Нубра, од подобри патишта, здравствени услуги и транспорт, како и неодамнешниот бран на туризам, значеа попросперитетни времиња за Туртук.

Есенски бои
Селото е особено убаво на есен, кога редовите на тополите ја менуваат бојата и обезбедуваат светло растојание од карпестите пејзажи што го сочинуваат пределот. Иако селата Ладахи во остатокот од долината Нубра исто така користат карпа, нивните креации се никаде толку сложени и макотрпно изградени како во Туртук, па дури и во регионот на земјотреси и свлечишта, камените ѕидови на Балтикот стојат горди и пркосни.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...