5 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

СТРАШНО Е ВО ТЕТОВО, ПРИЛЕП, СТРУМИЦА И ВЕЛЕС – Еве ги деталите по градови

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 37499, бројката на оздравени пациенти е 22835, на починати е 1096, а бројот на активни случаи изнесува 13568. Од вчера се регистрира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 16401, активни 6372

• Куманово 2574, активни 605

• Дебар 373, активни 72

• Штип 1867, активни 381

• Прилеп 1688, активни 721

• Тетово 2597, активни 821

• Струга 904, активни 161

• Велес 1057, активни 609

• Битола 939, активни 442

• Охрид 884, активни 357

• Кавадарци 662, активни 322

• Гостивар 1381, активни 338

• Гевгелија 461, активни 199 (24 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 78 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1146, активни 614

• Крива Паланка 271, активни 118

• Радовиш 284, активни 104

• Крушево 45, активни 22

• Кочани 826, активни 244

• Пробиштип 246, активни 92

• Демир Хисар 99, активни 30

• Македонски Брод 111, активни 11

• Пехчево 60, активни 4

• Берово 231, активни 55

• Валандово 114, активни 33

• Виница 213, активни 96

• Делчево 288, активни 133 (68 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 87, активни 56

• Свети Николе 525, активни 108

• Кичево 680, активни 244

• Ресен 280, активни 86

• Неготино 205, активни 118 (21 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 12 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 150 пациенти. На кислородна поддршка се 130 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. 

Во болницата во Козле хоспитализирани се 9 позитивни и  1 дете суспектно на Ковид-19 и 22 возрасни пациенти, позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 9 приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се 3 пациенти.

Во Институтот за ТБЦ се хоспитализирани 48 пациенти, позитивни и суспектни на ковид-19.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 70, а во болницата во Штип се 58 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Кичево, Кавадарци се хоспитализирани 458 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести