Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

КОЈ Е ЏО БАЈДЕН – човекот што преживеа незамисливи трагедии

Кандидатот за претседател на САД, адвокатот Џо Бајден, 77, доживеа семејна трагедија што малкумина можеа да ја замислат.

Синот на Џо, Бо Бајден почина во 2015 година на 47-годишна возраст од тумор на мозокот, но тој не е единствениот член на семејството за кој Бајден редовно ги посетува гробиштата.

Бајден завршил правен факултет во 1966 година, а наскоро по дипломирањето ја запросил својата долгогодишна девојка Нилиа Хантер. Тие се венчаа истата година и го проширија своето семејство со два сина, Бум и Хантер и ќерка Наоми.

Сопругата беше најголемиот поддржувач на Бајден, бидејќи тој градеше политичка кариера и тие имаа идиличен брак и добар семеен живот. Меѓутоа, во 1972 година, за време на празниците, сето тоа беше прекинато од голема трагедија.

Само една недела пред Божиќ, Нилија одела на шопинг со своите синови и ќерката, а додека биле во автомобилот, налетал камион. Сопругата на Бајден и едногодишната ќерка Наоми починаа на самото место, додека неговите синови беа тешко повредени.

Нилија и Наоми се погребани на гробиштата во Гринвил, каде Бајден подоцна го погреба својот син Бо.

Кандидатот за претседател немал многу време да жали за загубата на сопругата и ќерката затоа што се посветил на воспитувањето на синовите, а три години по трагедијата, повторно нашол верба во љубовта

<p>Kandidat za predsednika Amerike, pravnik <strong>Džo Bajden</strong> (77) doživeo je porodične tragedije koja bi malo ko mogao da zamisli.</p>

Тој ја запознал својата сопруга Џил, со која е во брак од 1977 година. Таа му помогна да се грижи за Бо и Хантер, а во 1981 година тие ја добија ќерката Ешли, која е социјален работник.

Синот на Џо, Хантер (50) тргна по неговите стапки, дипломира право и работи како адвокат.

<p>Kandidat za predsednika Amerike, pravnik <strong>Džo Bajden</strong> (77) doživeo je porodične tragedije koja bi malo ko mogao da zamisli.</p>

Покојниот Бо исто така тргна по стапките на неговиот татко, беше адвокат и работеше како Окружен правобранител во Делавер.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...