7 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

ОВА СЕ 5 КЛУЧНИ ФАКТОРИ ШТО ЌЕ ГИ ОДЛУЧАТ ДЕНЕШЕНИТЕ ИЗБОРИ

Американските граѓани утре избираат претседател. Дали ќе гласаат за Доналд Трамп или Џо Бајден, зависи од нивните ставови за пандемијата, здравствената заштита, расните тензии, абортусот и економијата.

Бајден добро го познава Балканот: тој беше потпретседател двапати, а во 1993 година беше тука една недела, вели Лаура Вилсон, професор по политички науки на Универзитетот во Индијанаполис.

– Овие избори на многу начини станаа референдум во последните осум или девет месеци, рече Ешвин Васан, професор на Универзитетот Колумбија во Њујорк.

Ковид

Во САД, повеќе од 220.000 луѓе починаа од Ковид-19. Носењето маска, едноставна мерка препорачана од медицински експерти, стана важно политичко прашање. Трамп исто така беше болен, па тоа го спречи да одржи големи предизборни митинзи за помалку од две недели.

Конзервативците велат дека без постапките на Трамп, ситуацијата би била уште полоша. Од друга страна, либералите сметаат дека илјадници луѓе немаше да умрат ако администрацијата на Трамп претходно воведеше ограничувања во сите земји и ги слушаше експертите за јавно здравје.

Здравствена грижа

Друго критично прашање е здравствената заштита. Ова стана јасно на сослушувањето на Ејми Кони Берет, која беше избрана од Трамп на празното место во Врховниот суд. Набргу по изборите, Врховниот суд на САД ќе разгледа дали ќе го укине ACA – Законот за здравствена заштита, попознат како „Обамакер“. Трамп се обидуваше да го стори тоа уште од времето кога беше претседател, а Берет во минатото зборуваше критички за законот.

Пандемијата, исто така, го направи здравството клучно прашање за гласачите.

Економија

Економијата е императив за американските гласачи, особено ако не оди добро, вели Вилсон. И не е добро. Пред пандемијата, Трамп имаше тригодишен рекорд за здрава економија. Но, во средината на април оваа година, повеќе од 23 милиони Американци останаа без работа. Тоа е 14,7 проценти од невработените во споредба со 3,5 проценти само два месеци претходно.

Тоа е лоша вест за претседателот Трамп, кој постојано ја нагласува силата на американската економија во текот на првите три години од неговиот мандат.

На демократскиот кандидат Бајден му е полесно. Тој го обвинува Трамп за лошо управување со економијата за време на пандемијата и ветува дека со неговиот план, работната и средната класа во Америка ќе поминат многу подобро отколку Трамп да биде претседател во следните четири години.

Во оваа ситуација, на сегашниот претседател обично му е потешко, бидејќи тој е на власт, тој води политика, тој е одговорен, вели Вилсон.

Расни тензии

Убиството на Џорџ Флојд, извршено од полицијата во Минеаполис во мај, го оживеа движењето „Црните животи се важни“ (БЛМ) низ целата земја. Расните тензии се дел од историјата на САД од пристигнувањето на првите робови на бреговите на Нова Англија, но ова лето, вели Вилсон, секако дека бил историски момент.

Американците од сите бои на кожата протестираат не само против насоченото полициско насилство, туку и против, како што сметаат, систематскиот расизам во САД и повикуваат на големи полициски реформи, а некои дури и бараат намалување на полициското финансирање.

Критиката на движењето, најмногу од конзервативците, е насочена кон насилството за време на протестите во некои градови. Затоа, Трамп вети дека ќе го врати законот и редот на улиците. Иако е застрашувачко за приврзаниците на движењето БЛМ, Трамп има поддршка за тоа во својата база, вели Вилсон.

Демократите го критикуваат Трамп за поттикнување тензии наместо да го прават она што сметаат дека треба да го прави претседателот: обединување на земјата.

Абортус

– Абортусот е клучен во претседателската трка во 2020 година, рече Вилсон, и тоа за една четвртина од сите гласачи во 2016 година

На Инстаграм, во група против абортус „Студенти за живот“, пишува: „Дали го мразиме Трамп? Повеќе го мразиме абортусот“. На Трамп се гледа како на дефинитивен избор против абортусот – тој беше првиот претседател кој присуствуваше на протестите против абортусот наречени „Марш за живот“.

За Американците од спротивниот крај на спектарот, тоа е уште една причина да не гласаат за него. Абортусот е важно прашање и за групи демократски гласачи, вели Вилсон

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести