Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Еве зошто саатот СЕ НОСИ НА ЛЕВАТА РАКА а не на десна !!!

Низ вековите, џебните часовници биле многу модерни и се користеле низ целиот свет. Оваа навика никогаш не исчезнала, па дури и денес можете да ги видите луѓето што ги носат, без разлика дали тоа е традиција наследена од семејството или поради ефикасност.

Ова било единствениот начин на кој луѓето носеле часовници додека рачните часовници се уште не постоеле. Но, има еден детаљ што не може да се занемари – тие биле ставани во левиот џеб.

Оваа навика продолжила да се користи дури и многу години подоцна, кога биле создадени часовници со различен дизајн и големина.

Тој момент се случило неочекуваното – часовникот почнал да се става на левата рака. Но, зошто таа страна? Вистинската причина е многу ефикасна и им го олеснувала животот на луѓето, откако тие почнале да го носат.

Повеќето луѓе во светот се десничари, нели? Познато е дека десната рака е „подоминантна“ од левата. Додека десната е активна, со левата е полесно да се провери колку е часот. Исто така, бидејќи левата рака е помалку користена, има помали шанси часовникот да биде изгребан или оштетен.

Ситуацијата е поинаква со леваците, но сè на сè се чини дека светот е создаден за десничари.

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...