Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ВОЗНЕМИРУВАЧКА ФОТОГРАФИЈА: ОВА Е НАПАЃАЧОТ И ЖРТВИТЕ ОД ТЕРОРИСТИЧКИОТ НАПАД ВО ФРАНЦИЈА

Човекот кој избоде до смрт две жени и еден маж во црква во Франција, пристигнал од Тунис пред неколку дена, изјавија француските власти, додека медиумите објавија и фотографии од него.

На Брахим Аусауи (21) му беше опремен со документ од италијанскиот Црвен крст откако минатиот месец пристигна со мигрантски брод на италијанскиот остров Лампедуза.

Две лица загинаа внатре во црквата, а барем едно од нив било обезглавено. Третото лице, кое беше тешко повредено, успеа даизбега од црквата, но почина малку подоцна.

Сторителот извикувал „Алаху Акбар“ за време на нападот и бил застрелан од полицијата 14 пати пред да биде пренесен во болница.
Аусауи носел копија од Куранот за време на нападот, изјави францускиот антитерористички обвинител.

Претседателот Емануел Макрон рече дека станува збор за „исламски терористички напад“.

Овие се фотографиите од рснетиот напаѓач и две од жртвите.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...