8 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

БЕЛГРАДСКИ МИТ КОЈ СЕУШТЕ ТРАЕ – “Смртта, го направи бесмртен”

Александар Кнежевиќ Кнеле е една од најпознатите фигури на белградскиот асфалт од почетокот на деведесеттите години.

Иако неговиот живот не бешедолг, почиана на 21 година, тој постигна некои работи за кои сонуваа многу деца од тоа време, а за неговите дела се зборува и денес. Сепак, благодарение на таквиот живот, тој заврши оставен на подот од хотелската соба на белградскиот хотел „Хајат“.

Тој беше од населбата Браќа Јерковиќ, со што беше горд, а како момче не сугерираше дека подоцна ќе го избере патот на злосторството. Тој беше одличен ученик на училиште, одличен спортист, како дете едвај преживеал пеницилински шок, а сè уште не е познато под кои околности ја избра улицата. Она што е познато е дека тој подоцна живеел за тие улици и докажувајќи се.

Во друштво на криминалци

На почетокот на деведесеттите години од минатиот век, Кнеле се сретна со најпознатиот граѓанин на Вождовац, Џорџе Божовиќ Гичка, со кого наскоро стана голем пријател, и покрај разликата во возраста. Тој брзо започна да се дружи со други познати имиња на белградското подземје во тоа време, меѓу кои беа и Радован Лагунџиќ наречен Забац, Ромео Савиќ, Мирко Томиќ попознат како Босанац, но и Горан Вуковиќ Мајмун, тогашниот шеф на бандата Воздовац, чиј член наскоро стана.

Тој сакаше да се тепа, да пука

Кнеле беше спортско момче, редовно тренираше и сакаше да ја докажува својата моќ со тупаници.

  • Бевме многу млади, нè интересираа само тепачки, трениравме, се боревме со други реони. Направивме сè, ништо посебно како сега, но тинејчерски, детски, тепавме некои луѓе, тој обожаваше такви работи”, рече еднаш Зоран Бранковиќ Лепи, еден од најдобрите пријатели на Кнеле, но исто така додаде дека толку многу сакал да се тепа што дури и двајцата се степале.

Во една прилика, во клубот „Лув“ дојдоа Сjука, водачот на бандата од Звездара, и Киза Џамбас, боксер. Јас инаку бев добар со Сјука. Одеднаш, во клубот се појави и Кнеле. Потоа започна да го повикува Сjука на ферка, а тој не сакаше. Знаеше дека Кнеле ќе го победи затоа што е посилен, Сjука беше многу слаб во тоа време, и јас влегов меѓу нив и велам, нема ништо лошо во ова, направете убав договор утре на неутрална територија и правете „што сакате“. Затоа, ние, како другари, се вознемиривме, така што тој и јас завршивме во борба на фер начин, но се помиривме истата вечер. Имаше многу сведоци и некој друг треба да каже кој е посилен, рече Лепи. Како и да е, како што објасни, Кнеле не застануваше само со тупаници.

  • Со текот на времето, кога започна оружјето, тој сакаше да носи два пиштола, тој сакаше да раи било кого во секое време, само за да го рани, заклучи Лепи.

Тој беше малем за жените

Кнеле многу ги сакаше жените и тие некако се држеа до него. Имајќи предвид дека беше атлетски граден, дека го „започна“ таканаречениот „дизел“ моден тренд и дека се сметаше за опасно момче, девојчињата имаа толку голем интерес за него што дури и денес многумина тврдат дека биле со него или дури дека и верени за него.

  • Кнеле и јас имавме девојки заедно, но тие беа девојки за една вечер. Тие ни служеа неколку вечери, кога беа потребни, се вртеа околу нас. Тие беа буквално таму кога ни беа потребни, рече Лепи во истото интервју, додавајќи: Тој беше многу врзан за девојкие, сакаше убави девојки, и самиот беше убаво момче, добро се забавуваше со нив, па имаше и постојани девојки и повремени што ги шеташе, заклучи тој.

Смрт под неразјаснети околности

Во последните месеци од животот, Кнеле живеел во белградскиот хотел „Хајат“, каде што бил убиен под сомнителни околности.

Имено, на 28 октомври 1992 година, на подот од собата 331, неговото изрешетано тело го пронајде собарката.

Полицаецот кој ја спроведе истрагата тогаш изјави:

  • Ја прегледував просторијата 331 од хотелот Хајат кога беше убиен Кнеле. Тој лежеше на стомак, застрелан во грбот. Мислиме дека во собата имало уште две лица, едното со кое очигледно разговарал и стоело пред него, а другото, кој му стави пиштол на задниот дел од главата и го натерал да клекне на колено. На огледалото беше испишан бројот 1 што можеби беше порака дека Кнеле бил прв на листата за стрелање, објасни полицаецот.

Од друга страна, пред две години беа откриени досиеја на тајната полиција, кои, наводно, содржат изјава на Радослав Трлајиќ, наречена Бато Трлај, во која тој објаснува дека Кнеле бил во конфликт со Мишо Цветановиќ поради џипот што го украл.

  • Мишо дошол во хотелот на Кнеле, наводно, да се договори за автомобилот. Кога влегле во собата на Кнеле, Миша го убил одзади, пукајќи од пиштолот на Чента, наводно изјавил Трлај и потсетил дека Миша бил кум на Раде Чалдовиќ Чента, кој беше многу близок со тогашниот заменик на Федералната МУП.

Мишо Цветановиќ бил осомничен и уапсен за убиство, но наскоро бил ослободен од притвор и исчезна.

Таткото на Александар Кнежевиќ, Кнеле, Душан Кнежевиќ, верува дека државата стои зад убиството на неговиот син, и како што еднаш рече по „личната истрага што ја повел“, само поранешниот шеф на ДБ, Радомир Марковиќ, може да открие кој го убил Кнеле.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести