Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

НАЈБОГАТАТА е „тешка“ скоро 56 милијарди евра и е позната на сите, еве кои се останатите најбогати жени во светот

Тие можат да си дозволат што сакаат, од најскапите третмани до луксузните патувања и облека, чија цена ќе им донесе вртоглавица на повеќето смртници. Сепак, многумина се изненадени кога ќе видат кои всушност изгледаат најбогатите жени во светот

  1. Франсоаза Бетанкурт Мејерс – 55,7 милијарди евра

Франсоаза Бетанкур-Мајерс, долгогодишен лидер на листата на најбогати жени, според индексот на Блумберг, сè уште е на врвот на оваа престижна листа. Нејзиното семејно богатство започна да се натрупува на почетокот на 20 век кога еден млад хемичар, Јуџин Шулер, разви формула за боја на коса, наречена L’Oréa.

Останатото е историја. Групата L’Oréal денес е име за козметика со големо портфолио на познати брендови како Гарние, Кил, Ив Сен Лоран и Ланком, а мнозински сопственик е внуката на Шулер, Франсоа Бетанкур Маерс.

По ужасниот пожар во кој беше уништена париската катедрала Нотр Дам, токму таа донираше над 170 милиони евра за нејзино

  1. Алис Волтон – 52 милијарди евра

Во 1992 година, Алис ги наследи акциите на Волмарт од нејзиниот татко Сем Волтон, кој го основаше популарниот ланец супермаркети 30 години порано. Така се приближи до самиот врв на листата на најбогати жени во светот.

Живее во Тексас опкружена со своите коњи и вредна уметничка колекција.

На јавноста не и е познато дали е голем филантроп или не затоа што не е познато за нејзините поголеми хуманитарни донации.

  1. Мекензи Безос – 50 милијарди евра

Мекензи го запозна целиот свет како сопруга на Џеф Безос, најбогатиот човек на светот.

Таа се збогати по најскапата тужба за развод во историјата на човештвото, а тоа е затоа што Џеф ја изневери по 25 години брак.

Мекензи во разводот „заработи“ акции на Амазон во вредност од 38,3 милијарди. Но, парите сè уште се држеа до неа. Она што уништи многу луѓе ширум светот и донесе повеќе пари.

Имено, поради коронската криза, вредноста на акциите значително се зголеми, неговото богатство сега се проценува на околу 51 милијарда евра. Таа се приклучи на големата иницијатива The Giving Pledge минатата година.

Ултрабогатите се должни да донираат половина од своето богатство во хуманитарни организации, или за време на нивниот живот или како волја.

  1. Џулија Кох – 40 милијарди евра

Џулија дури неодамна се најде на листата на најбогати жени во светот, откако наследи милијарди од нејзиниот покоен сопруг, славниот индустријалец Дејвид Кох.

Се верува дека Кох и оставил над 49 милијарди евра минатата година по нејзината смрт, според Блумберг и Форбс, според веб-страницата Howmuch.net.

Портпарол на Кох претходно изјави дека акциите на компанијата Кох останале во семејството и по неговата смрт, но одби да даде повеќе детали.

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...

Забава

НЕКОИ работи се повторуваат одново и одново во разни филмови, но во реалноста многу ретко. И ова е особено точно кога станува збор за...

Забава

Светски познатата пејачка Ерика Баду изненади многумина кога на Twitter објави дека е позитивна и негативна на тестот за вирусот корона. Ерика направи брз...