6 C
Skopje
сабота, април 17, 2021
spot_img

Република Српска ќе ги ЗАТВАРА УЧИЛИШТАТА !!!

Прекинува едукативна работа, настава во просториите на основните и средните училишта во Република Српска во периодот од 26 октомври до 1 ноември, со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Се суспендира работата на продолжен престој во просториите на основните училишта во Република Српска од 26 октомври до 1 ноември.

Основните и средните училишта се должни да предаваат на далечина преку електронски средства за комуникација.

Начинот на спроведување на учење на далечина ќе биде пропишан со посебна инструкција издадена од министерот за образование и култура.

Вчера, српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, прв на отворањето на јавната болница во Бјелина соопшти дека, со оглед на големиот пораст на бројот на заболени од вирусот корона, училиштата ќе бидат затворени.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести