Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Тестирањето на оксфордската вакцина против КОВИД-19 ПОКАЖУВА ОДЛИЧНИ РЕЗУЛТАТИ

Првите резултати од тестирањето на вакцината против коронавирус, во чиј развој соработуваат Универзитетот Оксфорд и компанијата Астра Зенека, покажаа дека препаратот стимулира силна реакција на имунитетниот систем кај постарите лица.

Лондонскиот дневен весник „Фајненшл тајмс“ од веродостојни извори дознава дека истражувачите биле охрабрени откако се покажало дека новата вакцина предизвикува силен имунолошки одговор кај постари лица кои се особено чувствителни на тешкиот облик на Ковид-19 и имаат висок ризик од смрт.

Првите тестирања покажаа дека новата вакцина предизвикува силен имунолошки одговор кај населението на возраст од 18 до 55 години.

Компанијата АстраЗенека, која работи на вакцина против Ковид-19 со Оксфордскиот Универзитет, се смета дека е најблиску до успешното откривање на сигурна вакцина против коронавирусот.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...