5 C
Skopje
понеделник, април 19, 2021
spot_img

Карантин во Ирска, НО ДРЖАВАТА ЌЕ ПЛАЌА 1.500 ЕВРА ПО ВРАБОТЕН ШТО СЕДЕЛ ДОМА

Луѓето ќе можат да се движат само пет киломтери во радиус од нивните домови и е препорачано да не се оди во други куќи.

Ирска воведува шестнеделна блокада за да се потисне ширењето на Ковид-19 во, како што рече нејзиниот лидер, „најстрогиот режим на Европа“.

Премиерот Михол Мартин го најави потегот во понеделникот вечерта во телевизиско обраќање до нацијата по неколкудневните дискусии зад сцената со неговите експерти за јавно здравје.

Ирската влада пред две недели го одби повикот на своите експерти за итно наметнување на ограничувања на Ниво 5 на национално ниво – најстрогите нивоа на владата. Мартин рече дека ова ќе се случи почнувајќи од среда навечер и ќе трае до 1 декември.

-Чувствувам многу лично и длабоко чувство на разочарување, чувство на осаменост, можеби дури и очај што оваа најава ќе им го донесе на многумина, рече Мартин. Деновите стануваат сè покуси и постудени. Но, ве замолувам да го запомните ова: дека дури и како доаѓа зимата, има надеж и има светлина.
Планот предвидува речиси 5 милиони жители на Република Ирска да ги ограничат движењата на радиус од пет километри од своите домови и да неодат по други куќи. Полицијата ќе постави зголемени контролни пунктови за патишта за да ги одврати подолгите и несуштински патувања.

Повеќето продавници за малопродажба ќе се затворат. Исклучоци ќе бидат направени за супермаркетите и другите услуги што се сметаат за неопходни, вклучително и постројките за преработка на месо кои биле фокусна точка за појава на епидемии.

Обемот на патници во автобусите, трамваите и возовите ќе биде ограничен со 25 проценти капацитет.

Затворањето се очекува да фрли повеќе од 200.000 луѓе назад на линијата за невработеност во Ирска едвај неколку недели откако многумина продолжија со работа. Мартин рече дека ќе добиваат итни исплати за пандемија до 350 евра неделно.

За разлика од заклучувањето во март, градилиштата ќе останат отворени. Така и училиштата, како што здравствените власти сметаат дека децата и тинејџерите не се главни ширачи на вирусот.

Пред објавата на Мартин, се појавија редици пред козметичките салони и берберниците бидејќи луѓето предвидуваа дека ваквите услуги веројатно нема да се вратат до декември.

Мартин рече дека владата се надева дека ќе го потисне вирусот доволно за да овозможи значително отворање на продажните места до првата недела од декември и „да го спаси Божиќ“.

Вкупните случаи на Ирска со КОВИД-19 потврдени од почетокот на кризата надминаа 50.000 – од кои дури четвртина само овој месец. Инфекциите надминуваат 260 на 100.000 луѓе во текот на изминатите две недели. Таа мерка падна на три на 100.000 во јули.

Најпогодените окрузи на Ирската Република се граничат со Северна Ирска, каде што инфекциите се тројно повеќе од ирското ниво.

Читај Следно

10,349FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести