Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ДВИЖЕЊЕ САМО 5 КИЛОМЕТРИ ОД ДОМА – Ирска со најстроги мерки во Европа

Ирска најави дека ќе воведе некои најстроги ограничувања поради ширењето на коронавирусот, што значи ограничување на работата на рестораните и кафулињата, како и движењето на луѓето.

Ирскиот премиер Мајкл Мартин вчера потврди дека оваа земја ќе се врати на највисоко ниво на ограничувања во борбата против коронавирусот, која ќе трае шест недели. Тие го подигнаа нивото на ограничувања од сегашното второ ниво на максимално, петто ниво.

За време на првиот бран, еден од најдолгите карантини во Европа беше во Ирска, и сега повторно предничи по строгоста во мерките.. Разликата е во тоа што, за разлика од првиот пат, училиштата сега ќе останат отворени и ќе се дозволат градежни работи.

Новите мерки почнуваат да важат од среда на полноќ и дефинитивно се едни од најстрогите во Европа. Тие исто така ќе вклучуваат затворање на продавници за малопродажба (освен за основни потреби), ограничување на патувањето на граѓаните на пет километри од местото на живеење, а угостителските објекти ќе можат да вршат само достава.

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...