Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ПОЛОШО ОД БИЛО КОГА: Короната на страотен начин се вратила во Италија! Најлош ден од почеток на епидемијата

Италија има втора највисока стапка на смртност од Ковид-19 во Европа, после Велика Британија и од почеток на пандемија во февруари умреле 36.427 лица.

Во Италија за последните 24 часа регистрирано е 10.010 нови случаи од корона вирус, што е најголем дневен биланс на новозаболени од почеток на епидемијата. Истовремено како последица од инфекција починале 55 лица, соопштило министерството за здравје, пренесува Ројтерс.

Постојано расте бројот на пациенти на интензивна нега и денес се 638. Како за споредба, во втората половина на јули биле околу 40.

Италија има втора најголема стапка на смртност од Ковид-19 во Европа, после Велика Британија и од почетокот на пандемија во февруари починале 36.427 лица.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...