Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

КОРОНА КЛАСТЕР ВО БАРДОВЦИ: Заразени штитеници на психијатриската болница

Неколку штитеници на Психијатриската болница-Бардовци во Скопје се позитивни на корона вирусот, дознава Фактор.

Според неофицијалните информации, кластерот од неколкумина заболени е во одделението за Геријатрија каде се сместени највозрасните пациенти.

Таму утринава е испратен тим за да направи увид, со цел да се знае точниот број на заразени со Ковид-19, како и утврдување на контактите.

Понатаму, како што велат изворите на Фактор, ќе се постапува според утврдените протоколи, што значи дека вработените кои веќе имале контакт со штитениците позитивни на корона вирусот ќе бидат во домашна изолација.

-Заразените повозрасни штитеници ако немаат тешка форма на болеста, односно се со полесни симптоми ќе си останат изолирани од останатите во рамки на Психијатриската болница Бардовци, вели изворот на Фактор.

Во последните 24 часа, во Македонија е регистриран највисок број на позитивни на ковид, 445, од кои само во Скопје беа 249. Меѓу нив е и кластерот од Психијатриската болница Бардовци.

најчитани вести

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Забава

Секси адвокатката, Редона Кочи ги полуди нејзините следбеници со жешки фотографии на социјалните мрежи. Таа позираше скрос гола друга девојка покриени со ливчиња од...

Македонија

Игор Дурловски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и носител во изборната единица 5 на “Коалицијата за Обнова на Македонија “ доцна синоќа преку Фејсбук објави дека...

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...