Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

„Партијата на пивото“ на шега овои 12 мандати, на листа имаа само 6 кандидати (ВИДЕО)

Партијата на пивото, чиј носител на листа беше е Марко Пого, освои два процента гласови на изборите во Виена и не го помина прагот за влез во Виенското собрание, но затоа тоа се случи во општинските одбори.

Врз основа на резултатите, „Партијата на пивото“ освои 12 места во бордот, што го стави Пого во неволја, бидејќи тој имаше само шест кандидати на својата листа.

Сега пејачот на панк-рок групата „Турбобир“ треба да номинира нови луѓе за добиените места.

Неочекуваниот резултат на изборите во Виена му донесе на Пого многу прашања преку социјалните мрежи, за кои не може да се согласи.

На прашањето зошто списокот е исклучиво машки, пејачот најави дека ќе номинира уште шест кандидати.

Пого, чие вистинско име е Доминик Влазни, објави дека ако „Партијата на пивото“ навистина влезе во општинскиот одбор, првата иницијатива ќе биде сите општини во Виена да добијат „фонтана за пиво“.

„Партијата на пивото“ е сатиричен проект, а политичките барања се, покрај фонтаната за пиво во Виена, отворање на градина за кафе, тест за способност на политичарите, покривање на фиксни трошоци за угостители, но и заштеда на културни институции, укинување на работното време за кафулињата и намалување на даноците за пијалоците.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...