Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Кинеската докторка со фрапантни тврдења: Короната е создадена ВО ВОЕНА ЛАБОРАТОРИЈА

Иако научниците ширум светот тврдат дека вирусот настанал во природата и дека никако не можел да биде вештачки створен, Ли Менг Јан, кинески виролог, тврди дека коронавирусот настанал во воена лабораторија.

Таа го обвинува Пекинг дека го фабрификувал геномот на вирусот за да го прикрие фактот дека развил биооружје.

Таа наведува дека вирусот е значајно вирулентен и може да предизвика големи жртви. Многу е заразен и лесно се пренесува, често преку респираторен пат во облик на аеросоли. Релативно е отпорен на промените во животната средина, може да издржи транспорт и способен е за целно испуштање.

Професорката Ли Менг и нејзините тројца колеги на повеќе од 50 страници тврдат дека вирусот SARS-KoV-2 настанал во неколку светски лаборатории, од кои оние во Кина се под контрола на тамошната војска.

Како еден од главните автори на коронавирусот таа ја означува докторката Зенгли Шу, која во западните медиуми е позната како „Бетвомен“ (жена лилјак), а во 2012 година експериментирала со лилјаци.

Трудот на професорката Ли Менг Јан е објавен на 8 октомври на истражувачкиот ковид-портал Зенодо: „SARS-KoV-2 како неограничено биолошко оружје“.

Ли Менг е професорка од најреферентната биолабораторија од Универзитетот во Хонгконг, а од 28 април живее во САД. Во Америка професорката е дочекана како „кинески Сноуден“ и треба да сведочи за одговорноста на Кина за појавата на заразата.

Во меѓувреме, кон средината на септември суспендирани ѝ се налозите на социјалните мрежи во САД, откако на Фокс њуз зборуваше за биотероризмот. Минатата недела нејзината мајка била уапсена во Кина.

Нејзиниот најнов труд веројатно нема да ѝ донесе популарност во Светската здравствена организација.

Претходно тврдеше дека лично го известила својот шеф, првиот човек на најпрестижната биолабораторија на светот на своето истражување дека вирусот е плод на кинеските лаборатории. Според нејзините зборови, шефот ѝ советувал да молчи поради нејзина безбедности и затоа се одлучила да побегне во САД.

најчитани вести

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

ИТНО! ИТНО! ИТНО! Потребна е донација од крвна плазма од пациент со крвна група НУЛТА НЕГАТИВ кој веќе го прележал COVID-19! Донацијата е потребна...