Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Косовски медиуми: СРПСКИ СПЕЦИЈАЛЦИ ВЛЕГЛЕ НА КОСОВО

Приштинскиот портал „Репортери“ објави вест дека припадници на српската жандармерија наводно биле забележани повторно како влегуваат на територијата на Косово, и дека тоа се случило вчераутро во селото Кике во општина Каменица.

„Репортери“ наведува дека еден од жителите на тоа село објавил видео и фотографија на социјалните мрежи, со порака дека српската жандармерија влегла во областа на селото точно во 11,30 часот.

„Репортери“ јавуваат дека тој контактирал со канцеларијата на градоначалникот на Каменица, Кендрон Кастрати, кој рече дека нема официјални информации за овој случај.

Во текстот на албанскиот портал се вели дека ова не е прв пат српската жандармерија да влезе на територијата на Косово и дека истото се случило минатиот месец кога биле видени припадници на српската полиција во селото Карачево во истата општина.

За ова неодамна зборуваше и министерот за полиција Агим Велџиу на собранието на Косово.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...