Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ИСТРАЖУВАЧИТЕ ОТКРИЈА: Ако сте родени во октомври, ве чека ДОЛГА СТАРОСТ

Истражувачите од Универзитетот во Чикаго ги споредиле податоците на стогодишниците родени во октомври помеѓу 1880 и 1895 година со податоците на нивните браќа и сестри, како и на брачните парови.

Студијата покажа дека луѓето родени во октомври имаат поголема веројатност од оние родени во април да доживеат длабока старост.

Откриле и дека луѓето родени во септември и ноември исто така живеат подолго од просекот.

Постојат неколку теории кои се обидуваат да ги објаснат податоците на оваа нова студија.

Според една теорија, бебињата родени во октомври се помалку изложени на болести затоа што во октомври нема екстремно ниски или екстремно високи температури, за разлика од бебињата родени во текот на летото и зимата.

Можеби породувањето на есен штити од сезонски болести, додека тоа евентуално може да влијае на долговечноста. Сепак, истражувачите не се сосема сигурни во ова.

Постојат многу фактори, а генетиката игра клучна улога.

На долговечноста повеќе влијаат навиките во исхраната, физичката активност и избегнувањето на лоши навики, како што се пушењето и другите навики.

најчитани вести

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

ИТНО! ИТНО! ИТНО! Потребна е донација од крвна плазма од пациент со крвна група НУЛТА НЕГАТИВ кој веќе го прележал COVID-19! Донацијата е потребна...