Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Еве зошто ПРАВИМЕ ЛОШИ РАБОТИ

Најдобар начин да се спротивставиме на искушението е да се предадете, рече Оскар Вајлд и се чини дека беше во право. Порано или подоцна, ќе се препуштиме на навика за која знаеме дека не ни носи добро. Без разлика дали станува збор за откажување од диета, чаша повеќе, прекумерно пушење или брзо возење. Кога размислуваме за тоа, се чини дека одредени форми на однесување се вткаени во нашата психа. Едно објаснување е дека лошите навики го ублажуваат немирот со кој не можеме да се справиме на кој било друг начин. Чувствата може да варираат од вознемиреност и тага до срам, а најголемиот проблем е што генерално не знаеме како да се справиме со нив. Тогаш на сцена доаѓа самоуништување, како непосредно решение.

Прекинување на навиката или враќање на стариот начин?

Самоуништувачките модели на кои прибегнуваме не мора да значат одење крајност. Всушност, во тие моменти се свртуваме кон познатото, нешто на што сме навикнати. Тешки пијалоци после јадење, цигари после вечера или сладолед за ужина се само некои од малите радости што ни даваат задоволство и удобност, иако знаеме дека не се најдобриот избор за нас. Од друга страна, понекогаш тоа значи дека се чувствуваме барем накратко олеснето. Психологот и предавач Пегили Вуперман вели дека дури и кога сме свесни дека не сме задоволни од моменталниот живот, едно излегување и пијалок или парче торта може да го поправат денот. Слично е и со незадолжителниот сексуален однос, кој, сепак, не го решава незадоволството на долг рок. Сепак, иако честопати се чувствуваме уште полошо после тоа, си даваме краткорочно задоволство. Со други зборови, запловивме во нешто, знаејќи ја цената што треба да ја платиме.

Кон какви чувства тежнееме?

Исполнувањето што го бараме варира од личност до личност. Честопати не размислуваме во насока на постигнување задоволство, туку во насочување на вниманието од нешто што не мачи. Честопати, адреналинот станува начин да се излезе од апатија или депресија и да се поврземе со светот. Постојат луѓе кои се соочуваат со одвратни и срамни ситуации, со цел да ги зајакнат верувањата што ги имаат за себе и полесно да се справат со чувствата што тлеат некаде длабоко во нив. Забележителен е и изгледот на парови кои се караат за да се зближат, што, гледано од страна, може да изгледа контрадикторно, иако служи за некоја цел.

Дали секој облик е подеднакво штетен?

Вуперман верува дека формите на самоуништувачкото однесување не можат да се мерат според штетноста, бидејќи некои оставаат посилни последици, но дека всушност секоја од нив има слична позадина. Кога ќе погледнеме во поголема слика, проблемот се јавува кога, по краткото патување до познатото, чувствуваме каење и вина, што е поопасно од самата лоша навика. Затоа, најдобро е кога ќе почувствуваме дека ни е тешко, да ја прифатиме таа состојба и да си дадеме време да ги разгледаме причините. Таа заклучува дека не треба да си дозволиме да влеземе во лоша навика, туку да научиме како да толерираме непријатност. На овој начин, ќе ги разредиме самоуништувачките наики и ќе избегнеме чувство на совест.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

Груевски ќе се врати на чело на ВМРО ДПМНЕ. Целата операција со носењето на Мицкоски на чело на партијата на Конгресот во Валандово беше...

Забава

Теодора Џехверовиќ искрено се посрамоти кога откри дека истетовирала погрешен збор на ногата, па пораката што сакала да ја испрати доби сосема поинакво значење...