Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

10 чекори преку кои вашите „соништа“ можат да станат реалност

Вистината е дека можете да го остварите секој скоро секој сон, но само со вистински методи. И, овие методи се достапни за секого.

Звучи премногу добро за да биде вистина, нели? Па можеби ќе бидете изненадени колку лесно можете да ги остварите вашите „соништа“.

Llifehack.org сумираше 10 едноставни чекори што треба да ги преземете за да ја постигнете целта што сте ја поставиле:

1. Поделете ги вашите соништа на мали мини-цели

2. Поставете јасна цел за секој ваш интерес

3. Порамнете ги овие цели со вашата крајна визија или цел

4. Поставените цели треба да ве инспирираат

5. Наведете ги сите ваши цели со специфични детали

6. Посветете се на постигнување на секоја од поставените цели

7. Разговарајте за вашите цели со други луѓе за да ви помогнат да се мотивирате

8. Поставете дневни, неделни и долгорочни цели

9. За 10 минути на ден, замислете како ги постигнувате своите цели

10. Направете секојдневен чекор кон остварување на поставените цели.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

Груевски ќе се врати на чело на ВМРО ДПМНЕ. Целата операција со носењето на Мицкоски на чело на партијата на Конгресот во Валандово беше...

Забава

Теодора Џехверовиќ искрено се посрамоти кога откри дека истетовирала погрешен збор на ногата, па пораката што сакала да ја испрати доби сосема поинакво значење...