Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Митрополитот црногорско-приморски Амфилохије ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУС

Митрополитот црногорско-приморски град Амфилохије е позитивен на коронавирус, потврдено е во болницата Цетиње, објавија српските медиуми.

Болницата претходно соопшти дека Митрополитот бил примен со треска и темппература

Како што се дознава, тој во наредниот час ќе биде испратен од болницата „Данило I“ во Клиничкиот болнички центар на Црна Гора, каде ќе го продолжи лекувањето.

Амфилохије беше сместен во болница во Цетиње поради влошено здравје и беше тестиран за коронавирус.

Како што се наведува, митрополитот има треска од саботата, а тој денес бил примен во болницата со температура од 38,5 степени.

Тој има 82 години и спаѓа во ризичната група. Тој не бил виден во јавност со заштитна маска, освен кога гласаше на парламентарните избори на 30 август.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Принцот Азим, син на султанот од Брунеи, починал на 38-годишна возраст, потврди владата на таа земја. Азим, кој бил четврти во редот за државниот...