19.8 C
Skopje
среда, мај 17, 2023

ВМРО-ДПМНЕ:Четвртиот пакет на мерки е задоцнет и нема да даде никакви резултати за граѓаните и компаниите

Соопштение до ВМРО-ДПМНЕ – реакција на соопштението на СДСМ 

Четвртиот пакет на мерки со кои се фали СДСМ не обезбедуваат никаква поддршка за компаниите. Тие пари завршуваат директно во џебот на Зоран Заев и мафијата на власт.

Дека пакетот на мерки не дадоа никаков резултат потврдува и бројот на лица каде над 40.000 лица од почетокот на пандемијата до сега останаа без своите работни места и без приходи.
Според Анкетното истражување на претпријатијата од страна на македонските организации на работодавачи, 27% пријавиле дека кризата со КОВИД-19 сериозно влијае врз нивното работење и пријавиле целосно затварање на фирмите. Значи, околу 14.304 микро и мали претпријатија кажале дека ќе затворат.
Поради неспособноста на Република Македонија има историски најголем пад на БПД од 12.7%.
И во проекцијата на ЕБРД јасно е наведено Македонија има корекција на БДП за годинава најголем , а тоа е 1.5% надолу од тоа што првично ЕБРД го проектирала. 1% има пад кај Црна Гора, 5 % кај Босна и кај сите останати земји имаат иста проекција за следната година ЕБРД ја намалува нашата проекција за 2.5% што јасно кажува дека мерките се навистина задоцнети.
СДСМ и Заев и не се решение на проблемите. Тие не се борат против криминалот, тие го прават криминалот во државата.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img